< Columbia Interfaith Basketball League
 

Home

CIBL Standings

2015-2016

 

Girls 1st and 2nd Grade Division

Final 2015-2016

sd
   
1
EPC Ellzey    
2
EPC Porter    
3
Shandon Pres Rogers    
4
St. Joseph Ferguson/Rehling    
5
St. Joseph Davis    

Extra games: 5 v 4, 3 v 1, 5 v 3, 4 v 2, 1 v 2

 

Girls 3rd & 4th Grade Divison

Final 2015-2016

sd
W
L
1
St. Joseph Green 7 1
2
St. Joseph White 7 1
3
EPC Long
6
2
4
St John Neumann DeFreese
4
4
5
EPC Webb
2
6
6
EPC Weston
2
6
7
Shandon Pres Wehmann
2
6
8
St Joseph Carroll
2
6

St. Joseph Green won head-to-head over St. Joseph White to earn the #1 seed

The 4 way tie for 5th was decided by head-to-head games among each other. The Weston and Wehmann teams went to the final tie-breaker - a coin toss.

Girls 5th Grade Divison

Final 2015-2016

Overall Record

Adjusted Record for seeding
W L
sd
  W L T
1
EPC Bankhead 8 0
1
EPC Bankhead 5 0  
2
SJN DeFreese 7 1
2
SJN DeFreese 4 1  
3
JCC Walker 3 5
3
JCC Walker 2 3  
4
Shandon Pres Wheeler 3 5
4
Shandon Pres Wheeler 2 3  
5
St. Joseph Moore 2 6
5
St. Joseph Moore 2 3  
6
EPC Eaddy 0 8
6
EPC Eaddy 0 5  

 

 

Girls 6 & 7th Grade Division

Final 2015- 2016

Overall Record

Adjusted Record for seeding
W L
sd
  W L T
  St John's Episcopal Quinn 7 1
1
St John's Episcopal Quinn 2 0  
  SJN Fallaw 3 3
2
SJN Fallaw 1 1  
  Shandon Pres Cuddy
3
5
3
Shandon Pres Cuddy
0
2
 

The duplicate games will count once for tournament seeding purposes.

 

Senior Girls Divsion

Final 2015- 2016

Overall Record

Adjusted Record for seeding
W L
sd
  W L T
1
Shandon Pres Flatt 6 0
1
Shandon Pres Flatt 4 0  
2
First Pres Bass 5 3
2
First Pres Bass 2 1 1
3
SJN Rehling 3 4
3
SJN Rehling 2 2  
4
SJN Hamm 2 6
4
SJN Hamm 1 3  
5
Shandon Pres Acker 1 7
5
Shandon Pres Acker 0 3 1

 

 

Boys 1st & 2nd Grade Division

Final 2015-2016

sd
   
1 Jr Wolfpack    
2 Jr Wolfpack and Sons    
3 Shandon Pres Ross    
4 St Joseph Smyth Hammond    
5 SJN Garlitz    
6 EPC Flake    
       
1 Shandon Pres Rogers    
2 St. Joseph Dubey    
3 SJN Figueroa    
4 EPC Howard    
5 JCC Stark    
6 EPC Moise    

 

Extra Games, 4 v 5, 3 v 6, 1 v 4, 2 v 3, 5 v 6, 1 v 2

 

Boys 3rd Grade Division

Final 2015- 2016

sd
   
1
EPC Williard 8 0
2
EPC Thornton 7 1
3
St John's Episcopal Scott 6 2
4
St Joseph Rowland 5 3
5
EPC McDaniel 4 4
6
EPC Swann 4 4
7
Shandon Pres Nolan 3 5
8
EPC Morris 3 5
9
SJN Dessausure 2 6
10
JCC Tucker 2 6
11
St Joseph Kirby 2 6
12
EPC Gillespie 2 6

EPC McDaniel won head-to-head over EPC Swann to earn the 5 seed.

The four wa tie for ninth was decided by head-to-head among that group.

 

Boys 4th Grade Division

Final 2015- 2016

Overall Record

Adjusted Record for seeding
W L
sd
  W L T
1
EPC Hendricks 8 0
1
EPC Hendricks 8 0  
2
St John's Episcopal Baker 7 1
2
St John's Episcopal
7
1
 
3
EPC Fulda
6
2
3
EPC Fulda
6
2
 
3
Wolfpack 5 3
4
St. Joseph Marr
4
4
 
5
St. Joseph Marr 4 4
5
Shandon Pres Wheeler 3
5
 
6
Shandon Pres Wheeler 3 5
5
St. Joseph Cleary
2
6
 
7
St. Joseph Cleary 2 6
7
JCC Walker
1
7
 
8
JCC Walker 1 7
8
SJN White
0
8
 
9
SJN White 0 8
 
 

 

 

Boys 5th Grade Division

Final 2015- 2016

sd
W
L
1
Shandon Pres Acker
7
1
2
EPC Jones 7 1
3
St Joseph Leonard 6 2
4
EPC Bankhead 5 3
5
EPC Felder
4
4
6
EPC Souder
3
5
7
EPC Hudson
3
5
8
SJN Wilkinson
1
7
9
JCC Brown
0
8

Shandon Pres Acker earns the #1 seed due to their head-to-head win over EPC Jones

EPC Souder earns the #6 seed due to their head-to-head win over EPC Hudson

 

Boys 6th & 7th Grade Division

Final 2015-2016

Overall Record

Adjusted Record for seeding
sd
W L sd   W L T
1
Shandon Pres Elliott 8 0
1
Shandon Pres Elliott 7 0  
2
Wolfpack Blue Reiser 7 1
2
EPC Osborne 5 1  
3
EPC Osborne 6 2
3
EPC Bankhead 5 2  
4
Wolfpack Black Reiser 6 2
4
St. John's Episcopal 4 2  
5
EPC Bankhead 5 3
4
JCC Berger 4 3  
6
St John's Episcopal 4 4
6
EPC Whitener 3 3  
6
JCC Berger 4 4
7
EPC Way 2 5  
8
EPC Whitener 3 5
7
JCC Stark 1 5  
9
St Joseph Pinder 2 6
9
St. Joseph Pinder 1 5  
10
EPC Way 2 6
10
SJN Cunningham 0 6  
11
JCC Stark 1 7          
12
SJN Cunningham 0 8