< Columbia Interfaith Basketball League
 

Home

CIBL Standings

2013-2014

 

Girls 2nd & 3rd Grade
final standings
sd
W L
1
EPC Bankhead
8 0
2
SJN
6 2
3
Shandon Pres
4 4
4
St. Joseph
2 6
5
EPC Tompkins
0 8

 

Girls 4th Grade

Final Standings

Overall Record

Adjusted Record for seeding
sd
W L
sd
  W L T
1
SJN 8 0
1
SJN 3 0  
2
Eastminster 5 3
2
Eastminster 2 1  
3
St. Joseph 2 6
3
St. Joseph 1 2  
4
Shandon Pres 1 7
4
Shandon Pres 0 3  

Duplicate and triplicate games count as one game for tournament seeding purposes.

Girls 5th Grade

Final Standings

Overall Record

Adjusted Record for seeding
sd
W L
sd
  W L T
1
St. John's Episcopal 7 1
1
St. John's Episcopal 4 1  
2
SJN 6 2
2
SJN 3 1 1
3
St. Joseph
5
3
3
St. Joseph
3
1
1
4T
EPC Laird 3 5
4
EPC Laird 2 3  
4T
EPC Lee 3 5
5
EPC Lee 2 3  
6
Shandon Pres 0 8
6
Shandon Pres 0 5  

SJN & St. Joseph tied for 2nd place and split their two games head-to-head. SJN gets the #2 seed due to their win over St. John's Episcopal. EPC Laird beat EPC Lee head-to-head to earn the #4 seed.

 

Girls 6 & 7th Grade

Overall Record

Adjusted Record for seeding
sd
W L
sd
  W L T
1
SJN Etter 7 1
1
SJN Etter 4 0 1
1
CIBL Thurnderbolts 7 1
1
CIBL Thurnderbolts 4 0 1
3
SJN DeFreese
4
4
3
SJN DeFreese
2
2
1
4
St Joseph 3 5
4
St. Joseph 1 2 2
5
EPC 3 5
5
EPC 1 3 1
6
Shandon Pres 0 8
6
Shandon Pres 0 8  

The duplicate games will count once for tournament seeding purposes.

 

Girls Senior High Division
sd
W
L
1
EPC Augenstein
8
0
2
First Pres
7
1
3
Shandon Pres Moylan
5
3
4
EPC Bakhaus
4
4
5
Shandon Pres Flatt
4
4
6
SJN Rehling 3
5
7
SJN Mazoue
2
5
8
SJN Hamm
1
6
9
EPC Winterhalter
1
7

EPC Bakhaus won head-to-head over Shandon Pres Flatt to earn the #5 seed

 

Boys 3rd Grade

final standings
sd
W
L
1
EPC Jones
7
1
2
EPC Bankhead 6 1
3
Shandon Pres
6
2
4
St. Joseph Leonard
6
2
5
St. Joseph Burnett
4
4
6
SJN
3
4
7
EPC Hudson
2
6
8
EPC Hendricks
1
7
9
JCC
0
8

Shandon Pres owns the tie-breaker vs St. Joseph Leonard

 

Boys 4th Grade

Final Standings

Overall Record

Adjusted Record for seeding
sd
W L sd   W L T
1
EPC Bankhead 7 1
1
EPC Bankhead 5 1  
2T
EPC Hendricks 5 3
2
EPC Hendricks 4 1 1
2T
SJN 5 3
3
SJN 3 1 2
2T
EPC Whitener 5 3
4
St. Joseph 3 2 1
5
St. Joseph 4 4
5
EPC Whitener 3 3  
6
JCC 1 7
6
JCC 0 5 1
6
EPC Hoffman 1 7
6
EPC Hoffman 0 5 1

Duplicate games will count once for tournament seeding purposes.

 

Boys 5th Grade

Final Standings

sd
W L
1
Shandon Pres Bates 8 0
2
St. Joseph Abramson 7 1
3
SJN 6 2
4
EPC Reed 5 3
5
St. John's Episcopal 4 4
6
EPC Augenstein 3 5
7
St. Joseph Militello 2 6
8
JCC 1 7
9
Shandon Pres Duell 0 8

 

Boys 6 & 7th Grade

Overall Record

Adjusted Record for seeding
sd
W L sd   W L T
1
EPC Newman 7 1
1
EPC Newman 4 1  
2
Shandon Pres 6 2
2
Shandon Pres 3 1 1
3
EPC Bradley 4 4
3
EPC Bradley 2 2 1
4
JCC 6th 4 4
4
JCC 6th 2 2 1
5
SJN 2 6
5T
JCC 7th 1 4  
6
JCC 7th 1 7
5T
SJN 1 4  

Duplicate games will count once for tournament seeding purposes

EPC Bradley wins the tiebreaker with JCC 6th by virtue of it's victory over Shandon Pres

JCC 7th wins the tie-breaker with SJN.