Board Mission
Contact Objectives
Coaches Rules and Regulations
Parents Forms
Home Page Handbook
 

Columbia Interfaith Basketball League

It's not the result of the game that counts, but the result of the child.

 

2017-2018 Schedules

 

Directions to Game Locations

 

1st and 2nd grade division

3 v 3

More Play - More Space - More Fun

3 v 3 Rules

 

 

 

Congratulations to our 2016-2017 Tournament Champions

Girls 3rd EPC Kimrey Boys 3rd St Joseph
Girls 4th EPC Webb Boys 4th Trinity Rhodes
Girls 5th St Joseph White Nelson Boys 5th EPC Hendricks
Girls 6&7th JCC Walker Boys 6&7th JCC Maliki
Girls Senior High First Pres    

 

2016-2017 Game Schedules

2016-2017 Standings

2016 2017 Tournament Brackets

 

 

 

All coaches must complete the Heads Up Concussion in Youth Sports Certificate

go to www.cdc.gov/concussion/headsup/training

 

2015-2016 Game Schedules

Standings

2015-2016 Tournament Page

Congratulations to our 2015-2016 Tournament Champions

Girls 3rd & 4th St. Joseph Green Boys 3rd EPC Willard
Girls 5th EPC Bankhead Boys 4th EPC Hendricks
Girls 6&7th SJN Fallaw Boys 5th EPC Jones
Girls Senior High Shandon Pres Flatt Boys 6&7th Shandon Pes Elliott

 

 

2014 - 2015 Game Schedules

2014-2015 Standings

2014-1015 Tournament Brackets

Congratulations to our 2014-2015 Tournament Champions

Girls 1st & 2nd SJN DeFreese Boys 1st & 2nd EPC Gillespie
Girls 3rd & 4th SJN DeFreese Boys 3rd EPC Hendricks
Girls 5th SJN Fallaw Boys 4th Shandon Pres Acker
Girls 6&7th SJN Etter Boys 5th EPC Bankhead
Girls Senior High First Pres Boys 6&7th JCC Lawrence

 

2013-2014 Tournament Brackets

2013-2014 Game Schedules

2013-2014 Final Standings

Congratulations to our 2013-2014 Tournament Champions

Girls 3rd Grade EPC Bankhead   Boys 3rd Grade Shandon Presbyterian
Girls 4th Grade Eastminster   Boys 4th Grade EPC Hendricks
Girls 5th Grade St. John Neumann   Boys 5th Grade St. Joseph Abramson
Girls 6&7th Grade Thunderbolts   Boys 6&7th Grade Shandon Presbyterian
Girls Senior High EPC Augenstein  

 

2012-2013 Game Schedules

Final Standings

Tournament Brackets

Congratulations to our 2012-2013 Tournament Champions

Girls 3rd Grade Trinity Edmonds   Boys 3rd Grade EPC Whitener
Girls 4th Grade St. John's   Boys 4th Grade Trinity West
Girls 5th Grade EPC Jenkins   Boys 5th Grade EPC Newman
Girls 6&7th Grade Thunderbolts   Boys 6th Grade St. Joseph Dayhuff
Girls Senior High EPC Chandler   Boys 6&7th Shandon Pres

2011-12 Game Schedule

2011-12 Final Standings

2011-12 Tournament Brackets

Everyone plays in the tournament.

Congratulations to our 2011-2012 Tournament Champions

Girls 3rd Grade St. John's   Boys 3rd Grade Trinity Griffin
Girls 4th Grade EPC Jenkins   Boys 4th Grade EPC Bradley
Girls 5th Grade CIBL Thunderbolts*   Boys 5th Grade St. Joseph Dayhuff
Girls 6th Grade St Joseph   Boys 6th Grade EPC Anderson
Girls 7&8th Grade Shandon Pres 8th   Boys 7 & 8th Div Shandon Pres Sullivan
Girls 9th Grade SJN  
Girls Senior Div EPC Bakhaus      

*previously known as the Bobcats

 

2010-2011 Season

2010-2011 Game Schedules

2010-11 Tournament Brackets

2010-11 Final Standings

Congratulations to our 2010-2011 Tournament Champions

Girls 3rd Grade St. Joseph's   Boys 3rd Grade EPC Newman
Girls 4th Grade EPC Jenkins   Boys 4th Grade St.Joseph Dayhuff
Girls 5th Grade EPC Tompkins   Boys 5th Grade EPC Anderson
Girls 6th Grade JCC George   Boys 6th Grade St. John's
Girls 7&8th Grade Trinity / First Pres   Boys 7 & 8th Div Shandon Pres
Girls 9th Grade EPC Augenstein      
Girls Senior Div EPC Chandler      

 

2009-2010 Season

Congratulations to our 2009-2010 Tournament Champions

Girls 3rd Grade St John Neumann   Boys 3rd Grade EPC Swan
Girls 4th Grade St Joseph   Boys 4th Grade EPC Anderson
Girls 5th Grade St John Neumann Gold   Boys 5th Grade Trinity Mason
Girls 6th Grade St Joseph Long   Boys 6th Grade Shandon Pres
Girls 7&8th Grade EPC Augenstein   Boys 7 & 8th Div Trinity Chapman
Girls Senior Div Trinity Assembly   YMCA Junior Div First Nazarene